Umowa najmu okazjonalnego – czy to w ogóle ma sens?
Przeciętny ,,KOWALSKI” ma do wyboru jedną z dwóch rodzajów umów najmu – okazjonalną lub zwykłą. Często słyszę, że umowa najmu okazjonalnego nie ma sensu i nie działa. W odpowiedzi na te zarzuty postaram się Wam ją przybliżyć i pokazać jej przewagę nad zwykłą umową najmu.
Przede wszystkim taką umowę może zawrzeć tylko i wyłącznie właściciel mieszkania, a Najemcą może być tylko osoba fizyczna.
Często tutaj pojawiają się błędy, np. Pierwszy przypadek, gdy umowa najmu okazjonalnego podpisywana jest z firmą, która przecież nie jest osobą fizyczną. Drugi często spotykany błąd to taki, że Wynajmujący nie jest właścicielem mieszkania. Skutek w obu przypadkach jest taki, że ta umowa nie jest umową najmu okazjonalnego.
Umowa okazjonalna musi być sporządzona na piśmie pod rygorem nieważności, na czas oznaczony, nie dłuższy niż 10 lat. Kaucja nie może przekraczać 6-krotności miesięcznego czynszu i jest zwracana po zakończonym najmie w ciągu miesiąca od dnia opróżnienia lokalu.
Wysokość comiesięcznego czynszu jest stała, chyba że strony umowy zawrą warunki podwyższania czynszu w umowie.
Do tej umowy niezbędne są następujące załączniki:
- oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego, w którym najemca poddał się egzekucji i zobowiązał się do opróżnienia i wydania lokalu używanego na podstawie umowy najmu okazjonalnego;
wskazanie przez najemcę innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkiwać w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu; - oświadczenia właściciela lokalu lub osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu o wyrażeniu zgody na zamieszkiwanie najemcy i osób z nim zamieszkujących w lokalu wskazanym w oświadczeniu
Wszelkie zmiany tej umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności. Oznacza to, że zmiana dotycząca warunków tej umowy musi być zawsze sporządzona na piśmie.
Umowa najmu okazjonalnego wygasa z upływem czasu, na jaki została zawarta lub ulega rozwiązaniu po upływie okresu wypowiedzenia. Terminy wypowiedzenia zawarte są w Ustawie o ochronie praw lokatorów (art. 11 ust. 2 pkt 1-3).
Dla mnie osobiści najem okazjonalny jest moją ulubiona umową.
Dzięki niej omijamy proces sądowy związany z eksmisją lokatorów. Forma umowy – pisemna pod rygorem nieważności powoduje, wszystkie warunki są spisane i zarówno Wynajmujący jak i Najemca wiedzą, jakie są ich obowiązki. Umowę tę należy zgłosić do Urzędu Skarbowego w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia najmu. Oznacza to konieczność płacenia podatku zryczałtowanego od uzyskanych przychodów z tytułu najmu.
Na dzień dzisiejszy jest to najbardziej bezpieczny wariant wynajmu swojego mieszkania dostępny dla ,,KOWASKIEGO”. Niemniej jednak trzeba uważać – nie każdy wzór umowy, który znajdziecie w Internecie będzie dobrym rozwiązaniem. Po taką umowę najlepiej udać się do prawnika lub do biura nieruchomości, które specjalizuje się w zarządzaniu najmem lokali mieszkalnych. Jeżeli zdecydujecie się na biuro nieruchomości – z dodatkowych plus otrzymacie weryfikacje Najemcy i sporo narzędzi, dzięki którym najem mieszkania staje się bezproblemowy.